Тур каньйони і пороги Південного Буга,
подорож до Національного природного парку Бузький Гард із Харкова.
1 день. Подорож із Харкова починається на вокзалі Харків-Пасажирський, на Південному , як називають наш вокзал харків’яни. Так тому, що поруч цілий квартал займає історична споруда будівля управління Південної залізниці.
Група зустрічається на парадних сходах і йде крізь «зал під куполом» на вечірній потяг.
2 день. Тур починається рано вранці, на станції Південноукраїнська , або іноді Вознесенськ, нас зустрічає зручний автобус. Ми вирушаємо в сторону Трикрат, їдемо до села Актове в Актівський, Петропавлівський та Арбузинський каньйони.
По дорозі ми побачимо діючу атомну Південноукраїнську електростанцію, гідроакумулювальну Ташлицьку електростанцію, Ташлицьке водосховище, величні пагорби на річці Південний Буг. Перша зупинка в селі Трикрати, неможливо проїхати повз озера, де є лебеді, білі та сірі чаплі, безліч качок та гусей. Це вже заповідна територія Національного природного парку Бузький Гард. Екскурсію для груп ТА Маяк проводить робітник парку, тому ми дізнаємося всі подробиці, як посеред степу з’явилися виноградники та сади, ліси та лабіринти водойм, як відомий рід Скаржинських започаткував у цих землях розвинене господарство, побудував школи та лікарні, електростанцію та млини.
І ось ми вже на краю села Актове. Звідтіля починається прогулянка вздовж скелястих гранітних схилів того самого Вознесенського гранитного щита, плита якого тут виступила з Українського кристалічного щита і не дала пройти льодовикам. Це й зберегло тут рідкісні види рослин. Тут дуже цікава геологічна історія і є відчуття, що потрапили в первозданний, архаїчний світ. Вражають мальовничі обривисті скелі висотою до 60 метрів, шум водоспадів, кам’яні ванни та сакральні мегалітичні фігури, що вирізьблені на гранітних виступах. Великий жертовний камінь посеред річки Мертвовод вказує на залишки культових споруд. Назва річки згадується Геродотом, як священна ріка скіфів Ексампей, що в перекладі — ріка мертвих. І, дійсно, в руслі багато гротів, а в долині скелі виглядають мовби скамянілі хтонічні створіння. В кількох місцях можна купатися, під водоспадами це дуже приємно в спекотний день. Наче в казці про мертву і живу воду, після солонуватої річкової води можна напитися холодної джерельної води, що тонкою струйкою б’є під скелею.
На місцині багато пам’яток геології та історії , є робота й для археологічних досліджень. А місцеві легенди одна цікавіше за іншу. На привалі, в тіні під скелею дізнаємося про цікаві історичні факти, адже гранітний розлом є землі війська Запорозького, Бугогардівська паланка. Під час прогулянки тропою є зупинки на оглядових майданчиках, звідки видно стрімкі потоки річки Мертвовод в Актовському та Петропавлівському каньйонах. Атмосфера насичена запахами трав і мінералів, на граніті росте кілька видів чебрецю, лимонний і м’ятний, є материнка і шавлія, дивно цвіте молодило, зустрічається лен, а в наші весняні виїзди застаємо сон траву, жовті, рожеві та блакитні гірські іриси. В степовій частині є журавлі, в височині кружляють орлани.
На нас чекає гостинна садиба, де можна перепочити, вмитися і дуже смачно поїсти стравами української кухні з урахуванням індивідуальних потреб. Наші невеликі групи вже після першого проходу стають дружною компанією і обід проходить дуже приємно. Запасаємося водичкою і вирушаємо в Арбузинський каньйон, на дні якого шумить між камінням річка Арбузинка. Тут є справжній лабіринт Мінотавра, мабуть, залишки культових споруд, є порожня всередині скеля і долина застиглих динозаврів, що стережуть гігантські кам’яні яйця. На виході з каньйону є скеля, що з давніх давен називають пупом землі з жертовником і дуже вражаючою панорамою місцевості звідтіля. Тут так і хочеться крикнуть яяяяяя! Та пригадати саме найкраще, самих близьких, сповнитись натхнення і загадати заповідну мрію.
Вечір можна провести на пагорбах Южного Буга, зустріти фантастичний захід сонця. Та спершу познайомимося з містом атомників Южноукраїнськ. Це дуже сучасне місто, є палац спорту, палац культури з гостинною картинною галереєю, парки, ресторани і супермаркети.
Розміщення на ніч в сучасному готелі, номери зі зручностями, вранці — сніданок по меню.
3 день. Сьогодні ми побачимо Мигійські пороги, хоча місцеві своє рідне село називають Мигія, та серед приїжджих вживається і назва Мигея. Перша зупинка на Радоновому озері, вражає 800 метровий троллей через бездонне озеро, що колись було промисловим гранітним карьером. В теплу пору року можна не довго купатися, адже вода насичена газом радоном і б’є холодными ключами з глибоких розломів в кам’яному дні.
Екскурсію проводить місцевий робітник НПП Бузький Гард, це теж територія, де охороняється унікальна природа. Невеликий екскурс у часи козацтва, побачимо сліди укріплень та краєвиди. Оглянемо і Корабельну балку, хоча насправді, ця назва закріпилася вже у 19 віці за часів колонізації імперією, а за часів козаччини тут був козачий форт на торговому шляху, місце біля Іванівського мосту називалося Кара-Белі, що з татарської мови краєзнавці тлумачать як Чорний пасок, може й, Чорний шлях.
Повертаємося на Компанейську скелю над Інтегральним порогом.
І поки частина групи насолоджуються видами валунів, купаються у кам’яних ваннах серед порогів і споглядають за пригодами рафтингистів, бажаючі пройти на рафті через три пороги заповідними ланками Южного Бугу, вздовж островів та вражаючих скель можуть скористатися перервою в програмі. Іноді буває достатня кількість бажаючих, щоб відвідати музей РВСП ( ракетних військ стратегічного призначення). Цей унікальний музей розташований у командному пункті ракетного полку на шахтно-пусковий позиції. Співробітники цього воєнного об´етку у минулому, наче продовжують нести бойове чергування, тільки тепер в якості екскурсоводів. Показують відвідувачам зброю страшної руйнівної сили, міжконтинентальні балістичні ракети, звісно без зарядів. Ми відвідаємо шахту командного пункта, побачимо приладдя пускової шахти. Можемо побачити в музеї корпуси та двигуни ракет, зокрема, РС-20В «Воєвода» (SS-18 «Satan») , РС-18 ( SS-19 «Stiletto» ) , системи охорони, забезпечення і ту саму кнопку, що її в Радянському Союзі називали червоною, яка на, щастя, ніколи не спрацювала.
Ще є час і ми підізжаємо до паромної переправи села Богданівка. Сад каменів пам’ятає не тільки події давнини, а ще й трагічні масові розправи загарбників фашистів над десятками тисяч євреїв під час Другої Світової війни. Далі між островом йде канал до малої електростанції , а з височини пагорба видно вражаючі панорами на береги каньйону Южного Бугу. Тут є капище і менгіри. Повертаємося в місто, ще є кілька оглядових майданчиків на лівому березі. Доречі на старовинних картах є назва Буга як Бог. Козацька залога, де був потужний риболовецький промисел була саме тут і називалася Гард. Тут була розроблена технологія ловлі і заготівлі риби, що потім по торгових шляхах разом з іншими товарами привозили на всі ярмарки земель Запорізьких та Гетьманщини. За спогадами старожилів, на острові Гард стояла козацька церква і сюди скликали раду Бугогардівської козачої паланки.
Групам ТА Маяк щастить, ми знаємо фахівців, що досліджують насліддя і прадавніх народів, їх культові споруди і знаки. Для знавців ми додаємо до цього туру ще кілька вражаючих міст: менгіри, кромлехи та жертовники.
Захід спостерігаємо на пагорбі, що є, як вважають фахівці, частиною давньої обсерваторії і храмом Сонця.
Тож, до зустрічі, загадковий Південний Буг. Пізно ввечері сідаємо у потяг і вже вранці у Харкові.
4 день. Прибуття в Харків.
Вартість програми - 3000 грн.
В вартість включено:
ж/д проїзд , плацкарт ,
автобус по всій програмі,
розміщення в готелі, номери зі зручностями 2 (+1+1 за потреби), 1 ніч ,
сніданок,
екскурсійний супровід та вхідні квитки.
Додатково оплачується:
рафтинг, вартість залежить від кількості бажаючих, від 300 грн,
екскурсія до музею РВСП, вартість від 350 грн,
троллей, за наявності, від 300 грн.
Обіди, вечері, від 100 грн.
За бажанням, різні види добровільного страхування.